ریپورتاژ سلامتمتفرقه سلامت

آب آشامیدنی چگونه تهیه میشود؟

طرز تهیه آب آشامیدنی یکی از سوالاتی است که از دوران ابتدایی با آن سر و کار داشته ایم، اما شاید همچنان بسیاری از ما جواب دقیق این مسئله را ندانیم. آب آشامیدنی به عنوان مهم ترین نیاز بشر در زندگی روزمره تعریف می شود به گونه ای که تمام فعالیت های وی تحت تاثیر این ماده حیاتی است و حتی آن را مهمتر از غذا قلمداد می کنند.

چگونگی تامین آب آشامیدنی در کشورهای مختلف قدری با یکدیگر تفاوت دارد، اما در کل می توان این منابع را به دو منبع آب های سطحی و آب های زیرزمینی تقسیم نمود.

این مبحث را در ادامه و در خصوص کشور ایران دنبال می کنیم.

آب

آب ایران از کجا تامین میشود؟

ایران یک کشور کم آب است و چند سالی است چراغ قرمز کاهش شدید میزان آب در ایران به صدا درآمده است. اغلب نقاط ایران خشک و کویری هستند و حتی به آب های شور هم دسترسی ندارند.

تهیه آب در نقاط غرب، شمال غرب، شمال به همراه بخش هایی از شمال شرق و جنوب غرب کشور راحت تر است، اما بخش های بسیار زیادی از جمله نواحی مرکزی، شرق، جنوب شرق، جنوب کشور و بخشی از جنوب غرب کشور برای تامین آب آشامیدنی دچار مشکل هستند.

چشمه ها، رودخانه ها، چاه ها و دریاچه ها (اعم از سدهای مصنوعی یا دریاچه های طبیعی) نقش بسزایی در تامین آب قابل شرب در کشور دارند.

آب های معدنی نمونه دیگری از آب قابل شرب است که برای کودکان و کسانی که درگیر مشکلات گوارشی و کلیوی هستند مفید است، اما میزان املاح آن ها با توجه به میزان بارش سالیانه متغیر می باشد و این امر باید مورد توجه افراد واقع شود.

تامین آب

آب شهر یا روستا از کجا تامین می شود؟

یکی از مهم ترین منابع آب در روستاها، چشمه ها و رودخانه ها هستند. برخی هم از طریق چاه ها این نیاز را رفع می کنند، اما بخش قابل توجهی از آب قابل شرب شهری توسط سدها تامین می شود.

البته امروزه همین سدها در تامین آب آشامیدنی در روستاها نقش بسزایی دارند. سفره آب های زیرزمینی در ایران بسیار محدود هستند و این امر به علت کمبود میزان بارش برف است.

مناطق غرب، شمال غرب و شمال کشور دسترسی مناسبی به آب های شیرین دارند، اما اغلب نقاط کشور دارای آب شور هستند که سلامت کافی برای نوشیدن را ندارند.

آب آشامیدنی سالم

آب آشامیدنی سالم چگونه تهیه می شود

آب آشامیدنی سالم با توجه به میزان نمک و املاحی که دارد باید در چندین مرحله تصفیه شود. آبی که مردم تهران مصرف می کنند یکی از سالم ترین آب های جهان است که بعد از تصفیه کامل و بدون افزودن مواد شیمیایی در مسیر لوله کشی ها قرار می گیرد، اما سایر مناطق کشور، آب آشامیدنی خود را به همراه برخی از افزودنی ها یا مواد شیمیایی همانند کلر دریافت می کنند.

اصولا تصفیه آب توسط فیلترها صورت می گیرد و دارای چندین مرحله است. هرچقدر تعداد این مراحل افزایش یابد می توان گفت میزان سالم بودن آب قابل شرب نیز افزایش خواهد یافت.

هم اکنون که ما درگیر چگونگی تهیه و تامین آب آشامیدنی از چشمه ها، دریاچه ها، چاه ها و سایر منابع هستیم، کشف چاه های طلا در قشم بسیار خبر ساز شده است و از برخی از چاه های این جزیره بجای آب می توان طلا استخراج کرد. به نظر شما چاه طلا گرانبهاتر است یا چاه آب؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا