آب مروارید چشم ، روش درمان و پیشگیری

آب مروارید

اب مروارید ,علائم اب مروارید ,درمان اب مروارید

آب مروارید چشم چیست؟

آب مروارید که نوعی بیماری چشم محسوب می شود با تار شدن عدسی شم آغاز می گردد و با کدر و تیره شدن چشم در بینایی انسان اختلال ایجاد می کند در بیشتر موارد نیز با جراحی درمان می شود.عدسی از آب و پروتئین ساخته شده است و شفاف می باشد تا نور از آن عبور کند .تغییر بخشی از این پروتئین ها باعث کدر شدن عدسی چشم می شود.نور به شبکیه نمی رسد ودر بینایی اختلال ایجاد می شود.این بیماری می تواند به دلیل بالا رفتن سن ، ضربه به سر ، اشعه ایکس یا گاما و تماس با پرتو فرابنفش خورشید به مدت طولانی ،دیابت و سو تغذیه ایجاد شود.
آب مروارید چشم که به دلیل افزایش سن رخ می دهد شایع ترین نوع آب مروارید چشم است و افراد در بین سنین ۶۵ تا ۷۵ سالگی مبتلا می شوند.

تشخیص آب مروارید

معاینه دقیق توسط چشم پزشک میتواند وجود و وسعت آب مروارید چشم ، و همچنین هر گونه مشکل دیگری که باعث کاهش دید شده است را مشخص کند. علل دیگری علاوه بر آب مروارید چشم وجود دارد که باعث تاری دید می شود از جمله مشکلات پرده شبکیه و یا عصب بینایی که باعث کاهش دید شود. اگر این مشکلات وجود داشته باشند، بعد از عمل آب مروارید چشم ممکن است دید کامل به دست نیاید. در صورتیکه این مشکلات شدید باشد، حتی عمل آب مروارید چشم نیز ممکن است باعث بهبود دیده نشود. چشم پزشک میتواند به شما بگوید که چقدر احتمال دارد این مشکلات در چشم شما وجود داشته باشند.

اب مروارید ,علائم اب مروارید ,درمان اب مروارید

درمان آب مروارید

در مراحل اولیه بعضی از آب مروارید ها می توان با استفاده از عینک وضعیت بینایی را بهبود بخشید اما دارو و عینک و قطره درمان کامل و دائمی نیست و جراحی تنها راه درمان است.جراحی آب مروارید عملی بسیار موفق است که سالانه افراد زیادی این جراحی را انجام می دهند.آب مروارید چشم هنگامی نیاز به جراحی پیدا می کند که اختلال ایجاد شده در بینایی مانع انجام فعالیت های روزمره مانند مطالعه و رانندگی و … می شود.

پیشگیری از آب مروارید

تغذیه مناسب و ویتامین های E ، C  برای پیشگیری از آب مروارید موثر است.همچنین مصرف قارچ ، کلم بروکلی برای پیشگیری خوب می باشد.از عینک آفتابی نیز در مقابل اشعه خورشید استفاده کنید.

منبع
drrajabi.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن