بیماری ها و راه درمانسلامت

انواع افتادگی پلک + عوارض جراحی افتادگی پلک

انواع افتادگی پلک + عوارض جراحی افتادگی پلک

افتادگی پلک

پف پلک بالا به پوست اضافی بالای چشم که باعث سنگینی روی چشم و گاهی میدان دید را محدود می‎کند که در مواردی افتادگی ابرو و پیشانی باعث تشدید علایم فوق می‌گردد. در ادامه به بررسی انواع افتادگی پلک می‌پردازیم:

انواع افتادگی پلک

  • افتادگی پلک مادرزادی که گاهی قسمتی از پلک تشکیل نمی‌شود که در این صورت عمل موفقیت آمیز است؛ گاهی به طور کامل تشکیل نمی‌شود که در این حالت با وجود اینکه ممکنه چشم ضایعه داشته باشد قابل ترمیم است.
  • افتادگی پلک در کودکان که گاها با انسداد مسیر بینایی چشم و ایجاد تاری در دید موجب تنبلی چشم می‌شود.
  • افتادگی پلک در بزرگسالان که شایع‌ترین آن کشیدگی یا جدا شدن ماهیچه بالا برنده پلک است که بر اثر افزایش سن، پس از جراحی‌هایی که ممکن است روی چشم انجام دهند ایجاد می‌شود.
  • افتادگی پلک ناشی از تصادفات که ممکن است عصب‎های مسئول حرکت پلک فلج شوند و موجب افتادگی پلک شود.
  • افتادگی پلک ناشی از سوختگی اگر پلک‎ها آسیب ببیند باید به موقع برای ترمیم اقدام کند که در غیر اینضورت باعث مسایل جدی تر مثلا بسته نشدن پلک می‌شود.

و حتما باید برای درمان انواع افتادگی پلک به پزشک مراجعه کنید.

پلک‌ها بعد از عمل جراحی

اولین نکته این است که بعد از عمل جراحی پلک شما مثل روز اول نخواهد شد ولی باید عمل به گونه‌ای باشد که آسیبی به چشم نرساند؛ گاهی افتادگی‌های پلک به علت بیماری‌های عمومی چشم ایجاد می‌شود مانند اختلال در حرکت چشم و پلک دچار افتادگی می‌شود. گاهی بسته نشدن پلک به چشم آسیب می‌رساند. از این رو ممکن است پلک به لحاظ زیبایی قابل ترمیم نباشد؛ همچنین در افتادگی‌های خفیف یا ثانویه این مسئله قابل حل است.

عوارض جراحی افتادگی پلک

عوارض جراحی افتادگی پلک شامل خونریزی، عفونت چشم و ضعف در بینایی باشد که عموما این عوارض نادر می‌باشد. اینکه پس از عمل جراحی توقع داشته باشیم پلک‌ها کاملا قرینه باشد اینطور نخواهد بود.

در مواردی هم بعد از حراجی، هنگام نگاه به پایین که کمی بالاتر از پلک طبیعی قرار می‌گیرد و ممکن است شب‌‌ها هم پلک شما باز بماند که این دو حالت مشکل آفرین می‌باشد که ممکن است بیش از یک بار به عمل جراحی نیاز داشته باشد در حداکثر ۲۰ % موارد بعد از جراحی نیاز به یک عمل روتوش دارد که این کار معمولا چند هفته تا چند ماه بعد از عمل جراحی اصلی انجام می‌شود برای تنظیم نهایی عضله در محل مناسب آن است.

جراحان می‌توانند با بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی عمل را انجام دهند؛ کاری که انجام می‌شود این است که اتصال عضله بالا برنده پلک با محل اتصال‌شان روی پلک دوباره برقرار می‌شود. عمل اصلاح افتادگی پلک باید بسیار با دقت انجام شود که اصولا در نوع مادرزادی عضله را کوتاه می‌کنند و در افتادگی بر اثر کهولت سن باید پوست اضافه را از پلک جدا کرد.

چشم‌ها بعد از جراحی به مدت یک هفته الی ۱۰ روز نیاز به مراقبت دارد، به علت آسیب‌پذیر بودن چشم عمل باید به دست افراد متخصص انجام شود که عارضه‌ای به همراه نداشته باشد.

 

source : drrajabi.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا