بلفاریت یا التهاب پلک ،روش های پیشگیری و درمان

درمان بلفاریت,بلفاریت,بلفاریت چشم,عکس بلفاریت

بلفاریت یا التهاب پلک

بلفاریت یا التهاب پلک یا همان قی کردن بیش از حد چشم یکی از بیماری های شایع چشمی است که ممکن است بسیاری از مردم آن را تجربه کرده باشند. بلفاریت‌ عبارت‌ است‌ از التهاب‌ لبه‌ پلک‌های‌ چشم‌. امکان‌ دارد التهاب‌ در خود پلک‌ها، مژه‌ها، غدد میبومین‌ (غددی‌ که‌ ترشحات‌ آنها پلک‌ را می‌پوشاند و حرکت‌ آن‌ را تسهیل‌ می‌کند) و ملتحمه‌ چشم‌ (روی‌ سفیدی‌ چشم‌) نیز گسترش‌ یابد. بلفاریت ممکن است به علت ترکیبی از فاکتورهای مختلفی باشد. در موارد کمتری بلفاریت یا التهاب پلک می تواند ناشی از آلرژی و یا آلودگی مژه ها با شپش باشد.

 بلفاریت دارای دو شکل قدامی و خلفی است که هر کدام به دو دسته عفونی و غیرعفونی تقسیم می شود. بلفاریت می تواند در اثر عفونتهای باکتریایی نیز ایجاد شود ولی مسری نیست. افراد مبتلا به بیماری های پوستی مانند روزاسه، سبوره، دارندگان پوست چرب، شوره سر و یا مبتلایان به خشکی چشم بیشتر مستعد ابتلا به بلفاریت هستند.

علائم و نشانه های بلفاریت یا التهاب پلک

 • قرمزی چشم و اشکریزش
 • احساس شن ریزه و سوزش در چشم
 • خارش پلک ها
 • قرمزی و تورم لبه پلک ها
 • پوسته پوسته شدن پوست اطراف چشم ها
 • قی کردن لبه پلک ها موقع بیدار شدن از خواب
 • حساسیت به نور
 • اشک کف آلود
 • رویش مژه ها در جهات غیر طبیعی
 • ریختن مژه ها یا سفید شدن آنها

پلکها ممکن است چرب و پوسته پوسته باشند و شوره به مژه ها چسبیده باشد. این مواد باعث به هم چسبیدن مژه ها در موقع خواب می شود. اگر صبح ها هنگام بیدار شدن از خواب مژه هایتان به بهم می چسبد، نگران نشوید. گاهی اوقات نیز صبح ها ترشحات خشک شده اشک در گوشه چشم مشاهده می شود.

پیشگیری‌ از التهاب پلک ها

 1. دستان‌ خود را مرتب‌ بشویید و با حوله‌ تمیز خشک‌ کنید.
 2. از بودن‌ در محیط‌هایی‌ که‌ دارای‌ گرد و غبار یا سایر مواد تحریک‌زا هستند خودداری‌ کنید.
 3. از مواد آرایشی‌ که‌ خاصیت‌ آلرژی‌زایی‌ کمی‌ دارند استفاده‌ کنید.
 4. شوره سر را با شامپوهای‌ حاوی‌ دارو کنترل‌ کنید.
 5. در هنگام استفاده از لنز های تماسی حتما بهداشت را رعایت کنید.

درمان بلفاریت,بلفاریت,بلفاریت چشم,عکس بلفاریت

درمان بلفاریت

درمان این بیماری به علت آنکه معمولا عود می کنند مشکل و طولانی مدت تر است . خط اول درمان بلفاریت یا التهاب پلک ، حفظ بهداشت پلک است. تمیز نگهداشتن پلک ها نیز باید به واسطه شستشوی دائمی و مرتب مژه ها با شامپو بچه یازشامپوهای چشمی باشد تا لبه های پلک تمیز شود و شوره ها و پوسته ریزی ها تمیز شوند.شامپو زدن به چشم در این افراد باید مدام انجام شود نه برای چند روز، چرا که این افراد زمینه این بیماری را دارند و در صورت رعایت نکردن این اقدامات ممکن است بلفاریت عود کند.

کمپرس گرم سبب شل شدن پوسته های روی چشم می شود و به این ترتیب هنگام تمیز کردن پلک این پوسته ها راحت تر جدا می شوند. کمپرس گرم همچنین سبب گرم شدن و شل شدن پلاک هایی می شود که غدد چربی پلک را مسدود می کنند. انسداد این غدد سبب ایجاد التهاب می شود. ابتدا دست هایتان را بشویید و حوله گرم را روی چشمان بسته خود قرار دهید و ماساژ دهید. در ابتدای دوره درمان، چشم پزشک ممکن است این کار را ۴ بار در روز هر بار بمدت ۵ دقیقه تجویز کند. پس از آن کمپرس گرم ممکن است یک بار در روز و بمدت چند دقیقه کافی باشد.

برای جلوگیری از تجمع چربی و عفونت نیاز دارید تا پلک های خود را مالش دهید تا روند درمان بلفاریت سریع تر شود . بعضی از بیماران هم در استفاده از لنز مشکل پیدا خواهند کرد و تا پایان درمان باید از روش های دیگری برای اصلاح عیب انکساری خود استفاده کنند.

در موارد شدید، ممکن است قطره های آنتی بیوتیک یا استیروئید (کورتون) تجویز شود. اگر التهاب پلک ناشی از یک عامل زمینه ای نظیر شوره یا آکنه روزاسه باشد، درمان بیماری زمینه ای می تواند باعث بهبود علائم بلفاریت شود. به ندرت بلفاریت بکلی ناپدید می شود. حتی با درمان موفق عود شایع است. با بهداشت و تمیزی دقیق پلک می توان بیماری را تحت کنترل در آورد.

منبع: drrajabi.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن