دلایل تاری دید چشم چیست؟

تاری دید,دلیل تاری چشم

تاری دید گاهی به این علت است که عدسی چشم تا حدی انعطاف‌پذیری خود را از دست داده و نمی‌‌تواند بر روی اجسام نزدیک، مخصوصاً روزنامه، نقشه، یا اجسام ریز تطابق کامل انجام دهد.

ممکن است دید شما ۲۰ به ۲۰ باشد، ولی با چند ساعت خیره شدن به صفحهٔ نمایشگر کامپیوتر دیدتان تار باشد، دودمه، گرد و غبار، آلودگی هوا چشم را تحریک و دید را تار می‌کند. عدم مراقبت درست یا مناسب بودن لنزهای چشمی و همچنین تحریک ناشی از عفونت چشم هم باعث تاری دید می‌شوند.

همچنین تاری دید ممکن است اولین علامت گرفتاری‌های جدی چشم مثل آب مروارید، آب سیاه ، یا تخریب لکهٔ زرد چشم باشد. برخی شرایط خاص که مستقیماً به چشم مربوط نمی‌شوند نیز گاهی تاری دید می‌آورد. از جملهٔ اینها بیماری قند، کم‌خونی، بیماری‌های کلیوی، و بیماری‌های اعصاب  است.

برخی از بیماری های اعصاب دارای علایم چشمی هستند که با تاری دید و کاهش قدرت بینایی، بروز می کنند. بیماری ام اس که یک بیماری سیستم عصبی است، بیشترین تاثیر را بر عصب بینایی چشم دارد و منجر به تاری دید می شود.بیشتر افراد  جوان دچار بیماریهای اعصاب چشمی و التهابات شدید بینایی می شوند که این مشکل می تواند ناشی از تومورهای چشم هم باشد.

تاری دید,دلیل تاری چشم

تاری دید ناشی از ضعف چشم

تاری دید یکی از دلایل مهم ضعیفی چشم به شمار می رود، در این مواقع وقتی بیمار چشمش تار می ‌بیند اگر چشمانش را تنگ کرد و نقطه ‌ای که تار می دید شفاف شد، او مشکل عیوب انکساری (نزدیک بینی ، دور بینی ،آستیگماتیسم)دارد و با تجویز عینک یا اعمال جراحی مشکل او حل می شود که صد البته تشخیص قطعی با چشم‌ پزشک است ، این گونه استنباط می شود که مطالعه، تاثیر قابل توجهی در ایجاد نزدیک بینی ندارد، اما اصولا آنهایی که بیشتر مطالعه می کنند، بیشتر دچار عیوب انکساری می شوند ، ارتباط قطعی به ایجاد نزدیک بینی بعلت کار با کامپیوتر یا تلویزیون نیز اثبات نشده است و بسیاری از متخصصان معتقدند که استفاده از این وسایل نمی تواند عامل عینکی شدن باشد.

تاری چشم یا دوبینی؟

برخی مواقع به علت اختلال در هماهنگی دو چشم، فرد دو بینی دارد اما فکر می کند که تار می ‌بیند ،در این حالت، بیمار با بستن یک چشم و دیدن با چشم دیگر می ‌تواند متوجه این مشکل بشود. اگر با دو چشم، تار می ‌بیند و با یک چشم، درست می ‌بیند مشخص می ‌شود که دو چشم وی هماهنگی دید ندارد.

تاری دید از عوارض بیماری شالازیون و ناخنک

التهاب مزمن یکی از غدد کوچک تولید کننده ی چربی و تورم کیستی در پلک ‌های بالا و پایین مهم ترین دلیل بروز بیماری شالازیون است تاری دید بدلیل ایجاد آستیگمات و تنبلی چشم بدنبال فشاری که شالازیونهای بزرگ و قدیمی روی پلک می آورند، بخصوص در کودکان از عوارض این بیماری است .ناخنک‌ های بزرگ تر نیز با ایجاد آستیگماتیسمموجب تاری دید می ‌شوند.

خشکی چشم

یکی از شایع ترین علت های تاری دید ، خشکی چشم است. اگر با پلک زدن مشکل تاری چشم رفع می شود، بدانید که مشکلی وجود دارد. برای این که بتوانید به وضوح ببینید لازم است که قرنیه چشم خیس باشد. در صورتی کهاشک کافی تولید نشود سلول های قرنیه از بین می رود و خشک می شود. علت دیگر خشکی چشم مصرف دارو و حتی برخی عادت هاست از جمله مطالعه، انجام بازی های ویدئویی، تماشای برنامه تلویزیونی یا کار با رایانه، همه این فعالیت ها میزان پلک زدن را کاهش می دهد.

تاری دید در اثر دیابت

افراد مبتلا با خطرات جدی مانند کوری یا آب مروارید مواجه هستند و این تاثیری است که دیابت روی گردش خون در چشم گذاشته و باعث کوری می‌شود.

تاری دید ناشی از تومورهای چشمی

اغلب افرادی هستند که دچار التهابات شدید بینایی می‌شوند  که افرادی هستند که دچار بیماری‌های اعصاب چشمی هستند.

تاری دید ناشی از آب مروارید

به معنی کدورت در لنز طبیعی چشم که پشت عنبیه و مردمک قرار گرفته است. لنز طبیعی از ۶۵% آب و ۳۵% پروتئین ساخته شده و پروتئین‌ها طوری قرار گرفته‌اند که اجازه عبور نور را می‌دهد. با بالا رفتن سن بعضی از پروتئین‌ها با فشرده شدن مناطقی کدر را در لنز ایجاد کند که این امر باعث بروز آب مروارید در چشم می‌شود که در ابتدا که کوچک بوده اثری روی بینایی ندارد اما در صورت بزرگ شدن سبب تاری دید می‌شود.

تاری دید ناشی از بیماری MS

این بیماری بیشترین تاثیر را بر عصب بینایی چشم دارد. بیماری‌های اعصاب دارای علائم چشمی که بصورت تاری در دید و کاهش قدرت بینایی بروز می‌کند. فرد مبتلا به ام اس ممکن است قدرت بینایی آن در عرض چند هفته کاهش یابد.

و اما از دیگر دلایل تاری به ضربه، التهاب، مسائل تغذیه‌ای و یا فشار می‌توان اشاره کرد.

و اما مهم‌ترین نکته این است که فرد بداند به تدریج دچار تاری در دید شده است یا ناگهانی…

Source : drrajabi.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا