علائم و راه درمان سودوتومور چشم

پسودوتومور سربری (pseudotumor cerebral ) یا تومور کاذب مغزی نام یک بیماری مغزی است که در آن تمام علائم یک تومور مغزی مشاهده شده ولی تومور بصورت فیزیکی وجود ندارد و فقط فشار مایع مغزی داخل جمجمه افزایش می یاید.

سودوتومور چشم,سودوتومور

فیزیولوژی سودوتومور

در این بیماری خروج CSF بلاک شده و این باعث افزایش فشار داخل سر می شود و این فشار به پشت چشم ها نفوذ کرده و باعث ایجاد نمای برامده در دیسک می شود (پاپیل ادما).هنوز دلیل انسداد مسیر خروج مایع مغزی-نغاعی واضح نیست.این بیماری در زنان با وزن بالا بیشتر دیده می شود همچنین میزان بالاو پایین ویتامین آ می تواند از علل آن باشد.

علائم سودوتومور

یه علت پاپین ادما کاهش دید و سر درد را خواهیم داشت.فشار بالا می تواند باعث آسیب به عضلات کنترل کننده حرکات چشم شده و باعث دوبینی شوند.

البته بیمار علاوه بر نشانه های چشمی شاید متوجه صداهایی در گوش خود نیز شود سردرد اغلب میگرنی در بیماران، تاری دید، مگس پران چشمها، گز گز و یا انقباض عضلات اندامها مخصوصاً دست و پا، گز گز گوش (اغلب این علائم پس از خم شدن بیمار به جلو بیشتر میشود)، در زمان پیشرفت بیماری، کاهش پیشرونده دید محیطی، دید بصورت مواج و کوررنگی است که پایان کوری ناگهانی با قطع اعصاب بینایی.

سودوتومور چشم,سودوتومور

نشانه های سودوتومور

مهمترین آنها وابسته به تورم اپتیک دیسک می باشد که بایستی فوندوسکپی را انجام داد.تورم را بایستی در هر دو چشم مشاهده کنیم و دید مرکزی نرمال بوده ولی دید محیطی فرد غیر نرمال می باشد.مشکلات حرکتی چشم را نیز بایستی توجه کرد که برای بیمار به صورت دوبینی به نظر می رسد.

تشخیص سودوتومور

وضعیت هایی هستند که شرایط مشابهی به سودو تومور ایجاد می کنند:ارتباط نادرست بین شریان و وریدها و لخته خون در ورید. بنابرین برای تشخیص دقیق این حالت بایستی یک MRI درست انجام داد.همچنین بایستی یک نوار اسپینال برای تایید عدم وجود مشکل در CSF تهیه کرد.

در موارد نادر یک سنسور فشار درون جمجمه فرد به مدت ۱تا۲ روز کار گذاشته می شود تا فشار را به صورت پیوستار ثبت کند.پزشک مربوطه میتواند ابتدا با افتالموسکوپ پشت چشم بیمار را مشاهده نموده و سپس جهت تاًیید بیماری ایشان را جهت ام آر آی راهنمایی نموده و در قدم بعدی پس از تآیید بیماری، بیمار باید جهت بررسی پیشرفت بیماری و میزان درگیری اعصاب چشم، فوندوس فوتو (عکس از اعصاب پشت چشم) نزد چشم پزشک متخصص انجام دهد.

درمان سودوتومور

کاهش تولیدCSF و یا افزایش خروج آن می تواند در کاهش فشار داخل سر کمک کننده باشد.همچنین کاهش وزن و کاهش مصرف میزان ویتامین آ نیز می توانند کمک کنند.

Diamox(استازولامید) قرصی که برای درمان گلوکم استفاده می شود را می توان برای کاهش فشار داخل سر نیز استفاده کرد.همچنین داروهای دیگری نیز میتوان استفاده کرد مانند پردنیزون و دگزامتازون و لازیکس و متزولامید.همچنین میتوان از تخلیه مایع بصورت نوار اسپینال استفاده کرد که عوارض جانبی نیز می تواند داشته باشد در کل این بیماری درمان قطعی ندارد ولی جهت کنترل آن در گام اول، پزشک با توجه به پیشرفت بیماری، روش غیرتهاجمی (درمان دارویی) و یا روش تهاجمی (خارج کردن مایع مغزی از نخاع بیمار) را انتخاب میکند روش درمان دارویی معمولاً با شروع دوز مناسب از قرص استازولامید آغاز شده و ادم اعصاب پشت چشم بیمار هر هفته توسط پزشک معالج کنترل میگردد.

در صورت عدم جواب به درمان دارویی، ناگزیر به خارج کردن مایع نخاعی ( ال پی )از بین مهره های کمر بیمار  میباشد این عمل با سرسوزنهای مخصوص و در یک محیط استریل توسط پزشک متخصص در چند مرحله (بسته به مقدار مایع مغزی) در فاصله هر دو روز انجام میگیرد پس از ال پی نیز مجدداً قرص استازولامید تجویز شده و بیمار تا چند مدت باید توسط پزشک متخصص ویزیت گردد به بیماران حتماً باید توصیه نمود تا از مصرف داروهای هورمونی و آنتی بیوتیکها (مخصوصاً سایکلین دار ها) تا حد امکان و بدون مشورت با پزشک معالج خودداری نمایند.

منبع: drrajabi.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن