علت پرش پلک چشم و روش های درمان

پرش پلک,علت پرش پلک چشم و روش های درمان

پرش پلک

ممکن است که برای شما هم پیش آمده باشد که به ناگهان پلک شما دچار پرش می شود و شما کنترلی بر آن ندارید و با فشردن چشم ها سعی در برطرف کردن آن دارید . پرش پلک چشم عارضه‌ای خوش خیم است که به صورت غیرارادی رخ می دهد و به انقباضات متوالی و تکرار شونده عضلات پلک منجر می شود و گاهی شدت آن به گونه ای است که باعث باز و بسته شدن پلک می شود. و بیشتر افراد ‌در طول مدت زندگی با چنین وضعیتی رو به رو می شوند. پرش پلک ها می تواد فقط در پلک تحتانی و یا پلک فوقانی و یا هر دو رخ دهد. این عارضه بدون درد است و ممکن است ماه ها یا سال ها بعد تکرار شود . در ادامه با ما همراه باشد تا از علت و عوامل این مشکل اطلاع پیدا کنید.

عواملی که باعث پرش پلک می شوند :

۱- اضطراب و استرس : وقتی تحت استرس قرار می گیرید، بدن به صورت های متفاوتی از خود واکنش نشان می دهد. پرش چشم می تواند یکی از نشانه های استرس باشد به خصوص زمانیکه این پرش با گرفتاری های بینایی نیز همراه باشد مثل بیماری آستنوپیا. اگر عوامل استرس را کاهش دهید، به یقین پرش چشم شما نیز متوقف می شود.
۲- کم خوابی : کمبود خواب به دلیل استرس یا عوامل دیگر انقباض عضله های چشم را افزایش می دهد و باعث پرش پلک می شود، بنابراین خواب خود را تنظیم کنید.
۳- خستگی چشم : به هر دلیل که به چشم فشار آورید مانند احتیاج داشتن به عینک یا نیاز داشتن به تغییر شماره عینک ، استفاده بیش از حد از کامپیوتر باعث می شود چشم انرژی زیادی را صرف کند و این مسئله پرش چشم را تشدید می کند.
۴- مصرف مفرط مواد حاوی کافئین(قهوه و چای و …) : بسیاری از کارشناسان معتقدند مصرف مقدار زیاد کافئین و الکل، پرش چشم را تشدید می کند.
۵- عوامل محرک مانند نور، باد و یا آلودگی هوا
۶- استعمال دخانیات
۷- مصرف برخی از داروهای ضدصرع و ضدسایکوز
۸- کمبود برخی املاح در بدن مانند کمبود منیزیم و پتاسیم
۹- خسنگی و کار مداوم
در افرادی که دچار خستگی چشم هستند، پرش پلک زیاد دیده می‌شود. کسانی که پرش پلک دارند با حساسیت به نور و پلک زدن‌های سریع مواجه می شوند. گاهی پرش پلک می تواند نشانه ای از مشکلات دیگر چشم مانند بلفاریت (التهاب پلک) ، خشکی چشم ، ناخنک چشم ، عفونت و تحریک قرنیه و ملتحمه باشد و گاهی اوقات برخی بیماری های سیستم عصبی هم می تواند باعث پرش پلک شود.

عوارض جانبی پرش پلک و لزوم مراجعه به پزشک

به ندرت در مواردی، اسپاسم پلک علامت اختلال جدی در مغز و اعصاب است. اگر موارد بالا را داشته باشید، شاید شرایط شما رابطه ای با یکی از بیماری های زیر نیز داشته باشد:

  • سندروم توریت
  • ام اس
  • دیستونی
  • دیستونی گردنی
  • فلج بِل
  • پارکینسون

که در موارد زیر حتما باید به پزشک مراجعه کنید:

  • قرمزی چشم، التهاب، ترشحات غیرمعمول
  • افتادگی پلک
  • بسته شدن پلک‌ها در زمان پرش و باعث شود که دیگر اعضای صورت شما دچار مشکل شود.

 

پرش پلک,علت پرش پلک چشم و روش های درمان

درمان پرش پلک

معمولاً اصلاح سبک زندگی و تنظیم الگوی خواب و استراحت و پرهیز از مواجه با تنش و استرس از بروز پرش پلک‌ها جلوگیری کند. اگر خشکی چشم باعث سوزش قرنیه یا قرمزی چشم و تحریک چشم شود، با اشک مصنوعی بهبود می یابد.در مواردی که پرش پلک‌ به مدت طولانی تداوم پیدا کند و برای فرد آزار دهنده باشد، از روش های درمانی مانند تزریقات برای فلج ساختن عضلات درگیر در فواصل زمانی سه ماهه و یا انجام اعمال جراحی به منظور خارج کردن عضلات در چشم استفاده می کنند.

در صورتی که پرش پلک بیش از یک هفته هم چنان ادامه داشت، انقباضی که به طور کامل پلک را ببندد و قرمزی، تورم و یا ترشح از چشم وافتادگی پلک فوقانی حتما به چشم پزشک مراجعه کنید.

source : drrajabi.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن