بیماری ها و راه درمانسلامت

فشار چشم | چه عواملی باعث افزایش فشار چشم میشود ؟

فشار چشم,چه عواملی باعث افزایش فشار چشم میشود ؟

فشار چشم

مایع زلالیه در پشت لایه رنگی چشم تولید میشود و به وسیله سوراخ مردمک به بخش قدامی چشم جریان پیدا می کند و نهایتاً در دور قرنیه خارج می گردد.فشار چشم ،فشار بافت درونی چشم می باشد و این چرخه ی جریان زلالیه منجر به ثابت ماندن فشار داخل چشم میگردد.

پرفشاری چشم، ازجمله بیماری‌هایی است که بسیار آرام و خاموش می‌تواند بینایی افراد را دچار مشکل کند. فشار چشم بالا برای مدت طولانی، باعث ایجاد صدمه به عصب بینایی و نهایتا کم‌بینایی و نابینایی دائمی می‌شود. این بیماری معمولاً فاقد هر گونه علامت یا نشانه ای بوده وغالباً از طریق معاینات دوره ای که توسط چشم پزشک انجام میشود شناسایی می گردد.

فشار بالا یکی از عوامل ایجاد آب سیاه یا گلوکوم است. آب سیاه حاد زاویه بسته وضعیتی است که مایع داخل چشم نمیتواند تخلیه شود و فشار چشم به قدری بالا میرود که به عصب های بینایی آسیب میرساند.

علائم آب سیاه حاد زاویه بسته شامل قرمزی چشم ، کاهش بینایی، گشاد شدن مردمک، استفراغ، تهوع، سردرد و اثر هاله ای در هنگام نگاه کردن به نور، می باشد. در صورت مشاهده این علائم حتما به متخصص چشم مراجعه نمایید  تا با روند درمان آشنا و معالجه شوید.

علت افزایش فشار چشم

ضربه به چشم ،استفاده از برخی از داروها مانند کورتون های استروئیدها، برخی از بیماری های چشمی مانند نزدیک بینی ، گلوکوم ، دیابت، افزایش سن و  سابقه خانوادگی افزایش فشار داخل چشمی از عوامل افزایش فشار خون هستند . مصرف الکل و کافئین نیز میتواند باعث تغییرات موقت در فشار داخلی چشم شود.

فشار چشم,چه عواملی باعث افزایش فشار چشم میشود ؟

درمان فشار چشم بالا

جهت درمان خانگی ماساژ چشم و پلک ها به صورت روزانه با افزایش گردش خون در پلک و به خصوص ماهیچه های اطراف چشم موجب ایجاد احساس آرامش در این نواحی و رهایی از فشار چشم می شود.

ورزش دادن چشم ها به صورت منظم علاوه بر کم کردن فشار چشم ها به بهبود گردش خون و بالا رفتن قدرت تمرکز و حافظه نیز کمک می کند

اما برای بهبود کامل و جلوگیری از عوارض حتما به چشم پزشک مراجعه نمایید. چشم پزشک پس از انجام معاینات منظم و دوره ای و تشخیص این بیماری  ممکن است درمان دارویی را پیشنهاد بدهد.. چنانچه درمان دارویی جواب مثبت ندهد می توان از جراحی به روش ایریدوتومی لیزری که بصورت سر پایی و در مدت زمان کمی انجام می شود جهت درمان بیمار بهره گرفت.

 

source : drrajabi.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا