بیماری ها و راه درمانسلامت

پیرچشمی و روش درمان این بیماری

پیر چشمی

پیر چشمی ,درمان پیر چشمی

پیر چشمی چیست؟؟

سیستم بینایی انسان یکی از دقیق ترین سیستم های خلقت است. پیرچشمی بر اثر افزایش سن رخ می دهد و یک پدیده طبیعی است که معمولا از ۴۰ سالگی آغاز می شود.پیرچشمی به تدریج شروع می شود و به عواملی مانند نژاد ، تغذیه ، آب و هوا نیز بسنگی دارد .افراد در حین انجام کارهایى مانند مطالعه، خیاطى یا کار با تلفن همراه و کامپیوتر، متوجه اختلال در دیدن اشیاى نزدیک می شوند که این مسئله از اولین نشانه هاى بالا رفتن سن است که عدسى درون چشم به تدریج سفت تر و انعطاف پذیری آن کمتر مى شود و قابلیت تطابق عدسى به تدریج کاهش مى یابد. درنتیجه کلمات و اشیا نزدیک، نا واضح و تار دیده مى شوند. این حالت پیرچشمى “presbyopia” نام دارد .
از علائم و نشانه های پیرچشمی ناتوانی در مطالعه کتاب یا روزنامه یا … از فاصله نزدیک ،سوزش چشم ، سر درد و سر گیجه و خستگی زود هنگام چشم در حین انجام کار هایی مانند نوشتن، مطالعه،خیاطی می باشد.

پیر چشمی ,درمان پیر چشمی

درمان پیرچشمی :

اگر چه هیچ روش استانداردی برای پیشگیری و درمان پیرچشمی وجود ندارد اما پزشکان با استفاده از روش هایی سعی دارند دید مبتلایان به این بیماری را بهبود دهند :
عینک : بهترین روش درمان پیر چشمی به عقیده متخصصان استفاده از عینک است. مبتلایان به پیرچشمی، برای دیدن اشیای نزدیک و انجام کار در فاصله نزدیک مانند مطالعه و خیاطی از عینک استفاده می‌کنند.چشم پزشک با استفاده از دستگاهی به نام “فوروپتر” دید فرد را ارزیابی میکند و میزان پیرچشمی را تعیین کرده و بسته به قدرت تطابق باقیمانده و فاصله کاری مورد نیاز در فعالیت‌های روزمره، عینک مناسب را تجویز می‌نماید.
لنز های تماسی : لنزهای مخصوصی وجود دارند که برای آن دسته از افرادی که مشکل نزدیک ‌بینی و دور بینی را همزمان دارند، ساخته می شوند. پیرچشمی از جمله همین اختلالات است. این لنزها دارای ۲ کانون می باشند که بخش فوقانی عدسی برای مشاهده اجسام دور و بخش تحتانی برای مشاهده اجسام نزدیک است.چشم پزشکان گاهی برای بعضی افراد عینک مطالعه با لنز تماسی توصیه می‌کنند.

جراحی و لیزر چشم : روش‌های جراحی چشم وجود دارد که عدسی یک چشم را برای دیدن اجسام دور و عدسی چشم دیگر را برای دیدن اجسام نزدیک تنظیم می‌کنند. تفسیر مغزی از دو تصویر که در دو نیم کره مغزی تشکیل می‌شود به مرور زمان به گونه‌ای تغییر میکند که بیمار ناخودآگاه دور و نزدیک را راحت می‌بیند.

” کراتوپلاستی ” روش جدیدی برای اصلاح پیرچشمی است. در این روش به کمک امواج رادیویی انحنای قرنیه را افزایش می دهند تا چشم قدرت انکساری بیشتری پیدا کرده و بتواند نزدیک را بهتر ببیند. این جراحی برای اصلاح یک چشم انجام می شود. نتایج اولیه خوب بوده است  اما به مرور زمان تاثیر آن کم می شود. به این دلیل این روش در میان چشم پزشک ها مقبولیت عمومی پیدا نکرده است.

برای مراقبت از چشم ها و بینایی نکات زیر را رعایت کنید :

•    معاینه چشم به طور منظم توسط چشم پزشک
•    کنترل کردن بیماری هایی مانند دیابت ، فشار خون که بر روی چشم اثر دارند.
•    مراجعه به پزشک در صورت مشاهده علائم
•    استفاده از نور کافی و مناسب به هنگام مطالعه
•    استفاده از عینک با شماره مناسب در صورت لازم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا